A project has the following estimated data: price = $79 per unit; variable costs
ID: 2711661 • Letter: A
Question
A project has the following estimated data: price = $79 per unit; variable costs = $46.61 per unit; fixed costs = $5,600; required return = 12 percent; initial investment = $6,000; life = six years. Ignore the effect of taxes.
Required: (a) What is the accounting break-even quantity? (Do not round your intermediate calculations.)
(b) What is the cash break-even quantity? (Do not round your intermediate calculations.)
(c) What is the financial break-even quantity? (Do not round your intermediate calculations.)
(d) What is the degree of operating leverage at the financial break-even level of output? (Do not round your intermediate calculations.)
Explanation / Answer
Break Even Analysis Details Amt $ m Selling price/unit 79.00 n Variable cost/unit 46.61 o Contribution /unit 32.39 p Fixed cost 5,600.00 Ans a Accounting Break Even Qty =p/o 173 Initial investment 6,000.00 Life in yrs 6.00 q Depreciation /year 1,000.00 p Fixed cost 5,600.00 less : depreciation/year 1,000.00 r Cash Fixed costs=p-q 4,600.00 Ans b. Cash Break even qty = r/o = 142 Financial Braek Even At finacial break even point, EBIT = Fixed financial charges Investment 6,000.00 Required return 12% Fixed financial charge /year 720.00 Say x units is the financial break even qty So contribution for x unit= 32.39*x 32.39*x-5600=720 or , x =195 Ans c So Financial Break even qty= 195.00 Degree of opearting leverage at financial break even point= Contribution/Operating Profit Contribution 6,316.00 Opearating profit = 720.00 Ans d Degree of opearting leverage = 8.77
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.