The Patrick Company\'s year-end balance sheet is shown below. Its cost of common
ID: 2707027 • Letter: T
Question
The Patrick Company's year-end balance sheet is shown below. Its cost of common equity is 17%, its before-tax cost of debt is 11%, and its marginal tax rate is 40%. Assume that the firm's long-term debt sells at par value. The firm has 576 shares of common stock outstanding that sell for $4.00 per share. Calculate Patrick's WACC using market value weights. Round your answer to two decimal places.
%
AssetsLiabilities And Equity Cash $ 120
Accounts receivable 240
Inventories 360
Long-term debt $1,136 Plant and equipment, net 2,160
Common equity 1,744 Total assets $2,880
Total liabilities and equity $2,880
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Market Value of Equity = 576*4 = 2304 (Number of Shares*Current Selling Price)
Market Value of Debt = 1136
WACC = After Tax Cost of Debt*Weight of Debt + Cost of Equity*Weight of Equity = 11*(1-.40)*1136/(1136 + 2304) + 17*2304/(1136+2304) = 13.565 or 13.57%
Answer is 13.57%
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.