The Pan American Bottling Co. is considering the purchase of a new machine that
ID: 2627231 • Letter: T
Question
The Pan American Bottling Co. is considering the purchase of a new machine that would increase the speed of bottling and save money. The net cost of this machine is $72,000. The annual cash flows have the following projections. Use Appendix B http://lectures.mhhe.com/connect/0077861612/appendix_b.jpg and Appendix D http://lectures.mhhe.com/connect/0077861612/appendix_d.jpg for an approximate answer but calculate your final answer using the formula and financial calculator methods.
Year Cash Flow
1 $ 35,000
2 $38,000
3 $35,000
4 $28,000
5 $12,000
a. If the cost of capital is 12 percent, what is the net present value of selecting a new machine? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places.) Net present value $
b. What is the internal rate of return? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places.) Internal rate of return %
c. Should the project be accepted? Yes No
Explanation / Answer
a)Year Cash Flow *12%PVIF present value
1 $ 35,000 0.893 $31255
2 $38,000 0.797 $30286
3 $35,000 0.712 $24920
4 $28,000 0.636 $17808
5 $12,000 0.567 $6804
present value inflows=$111073
present value outflows=$72000
net present value =$39073
b) internal rate of return
Cash Flow
$ 35,000
$38,000
$35,000
$28,000
$12,000
average to get assumed annunity=148000/5=29600
we divide the investment by assumed annunity value=72000/29600=2.43
using appendix d for n=5,we will try 35%
Year Cash Flow *35%PVIF present value
1 $ 35,000 0.741 $25935
2 $38,000 0.549 $20862
3 $35,000 0.406 $14210
4 $28,000 0.301 $8428
5 $12,000 0.223 $2676
present value of inflows= $72111
since 35%is not sufficient try highest rate 40%
Year cash Flow *40%PVIF present value
1 $ 35,000 0.714 $24990
2 $38,000 0.510 $19380
3 $35,000 0.364 $12600
4 $28,000 0.260 $7280
5 $12,000 0.186 $2232
present value of inflows= $66482
the correct answer must fall between 35% and 40%
$72111@35% $72111@35%
$66482@40% $72000 cost
=$5629 =$111
internal rate of return=35%+($111/$5629) *5%=35%+0.098%=35.10%
c)the project should be accepted because the net present value is positive and internal rate of return exceeds the cost of capital
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.