The Pan American Bottling Co. is considering the purchase of a new machine that
ID: 2721048 • Letter: T
Question
The Pan American Bottling Co. is considering the purchase of a new machine that would increase the speed of bottling and save money. The net cost of this machine is $48,000. The annual cash flows have the following projections. Use Appendix B and Appendix D for an approximate answer but calculate your final answer using the formula and financial calculator methods. Year Cash Flow 1 $ 18,000 2 22,000 3 25,000 4 12,000 5 7,000 a. If the cost of capital is 9 percent, what is the net present value of selecting a new machine? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places.) Net present value $ b. What is the internal rate of return? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places.) Internal rate of return % c. Should the project be accepted? Yes No
Explanation / Answer
a.
b.
NPV at 25% =$489
NPV at 30% =-$3,670
Difference in rate=-5%
Difference in NPV=$4,159
internal rate of return=25%-$489*(-5%)/$4,159=25%+0.59%=25.59%
NPV of the project @9% Year Cash flow PV@9% PV 0 -48000 1.0000 -48,000 1 18000 0.9174 16,514 2 22000 0.8417 18,517 3 25000 0.7722 19,305 4 12000 0.7084 8,501 5 7000 0.6499 4,550 NPV 19,386Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.