Suppose that today the one-year Treasury note yields 0.18% (0.0018), the two-yea
ID: 2698872 • Letter: S
Question
Suppose that today the one-year Treasury note yields 0.18% (0.0018), the two-year note yields 0.26% (0.0026), the three-year note yields 0.34% (0.0034), the five-year note yields 0.67% (0.0067), the seven-year note yields 1.12% (0.0112) and the ten-year note yields 1.72% (0.0172). Under the pure expectations theory with no maturity risk:<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />
a) What is the expected yield on a one-year note delivered one year from now?
b) What is the expected yield on a one-year note delivered two years from now?
c) What is the expected yield on a three-year note delivered two years from now?
d) What is the expected yield on a two-year note delivered five years from now?
e) What is the expected yield on a five-year note delivered five years from now?
f) What is the expected yield on a three-year note delivered seven years from now?
Explanation / Answer
a) 0.26 - 0.18 = 0.08%
b) 0.34 - 0.26 = 0.08%
c) 0.67 - 0.26 = 0.31%
d) 1.12 - 0.67 = 0.45%
e) 1.72 - 0.67 = 1.05%
f) 1.72 - 1.12 = 0.60%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.