Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Suppose that there are two very large reservoirs of water, one at a temperature

ID: 1589396 • Letter: S

Question

Suppose that there are two very large reservoirs of water, one at a temperature of 95.0 °C, and one at a temperature of 11.0 °C. These reservoirs are brought into thermal contact long enough for 44650 J of heat to flow from the hot water to the cold water. Assume that the reservoirs are large enough so that the temperatures do not change significantly.

b.

Calculate the amount of energy made unavailable for work by this increase in entropy.

c.

How much work could a Carnot engine do if it took in the given amount of heat (44650 J) from the hot water reservoir, and exhausted heat to the cold water reservoir?

Explanation / Answer

Here ,

hot temperature , Tc = 11 C = 284 K

cold temperature , Th = 95 degree C

Th = 368 K

Qh = 44650 J

b)

amount of energy made unavailable is Qc

Qc/Qh = Tc/Th

Qc/44650 = 284/368

Qc = 34458 J

the amount of energy made unavailable is 34458 J

c)

work done by carnot engine = Qh - Qc

work done by carnot engine = 44650 - 34458

work done by carnot engine = 10191 J

the work done by carnot engine is 10191 J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote