A project has the following estimated data: price = $62 per unit; variable costs
ID: 2698067 • Letter: A
Question
A project has the following estimated data: price = $62 per unit; variable costs = $38 per unit; fixed costs = $23,000; required return = 15 percent; initial investment = $27,000; life = three years.
Ignoring the effect of taxes, what is the accounting break-even quantity?
What is the cash break-even quantity?
What is the financial break-even quantity?
What is the degree of operating leverage at the financial break-even level of output?
A project has the following estimated data: price = $62 per unit; variable costs = $38 per unit; fixed costs = $23,000; required return = 15 percent; initial investment = $27,000; life = three years.
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answers as follows:
A project has the following estimated data: price = $62 per unit; variable costs = $38 per unit; fixed costs = $23,000; required return = 15 percent; initial investment = $27,000; life = three years.
 Â
Ignoring the effect of taxes, what is the accounting break-even quantity?
What is the cash break-even quantity?
What is the financial break-even quantity?
Part A:
Accounting break-even quantity = (23000 + 9000)/(62-38) = 1333.33 units
Part B:
Cash Break Even = Fixed Cost/Price - Variable Cost = 23000/(62-38) = 958.33 units
Part C:
We need to calculate OCF in the given case.
PV = - 27000
N = 3 years
R = 15%
FV = 0
PMT = ?
OCF = PMT(15%, 3, -27000, 0) = 11825.38
Financial break-even quantity
Q = (11825.38 - 9000 + 23000)/(62-38) = 1076.058 or 1076.06 units
Part D:
DOL = 1076.06*(62-38)/(1076.06*(62-38) - 23000 - 9000) = 0 (Since it cannot be negative)
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.