A project has the following estimated data: price = $59 per unit; variable costs
ID: 2633364 • Letter: A
Question
A project has the following estimated data: price = $59 per unit; variable costs = $31.27 per unit; fixed costs = $5,200; required return = 12 percent; initial investment = $8,000; life = three years. Ignore the effect of taxes.
(Do not round your intermediate calculations.)
(a) What is the accounting break-even quantity?
(b) What is the cash break-even quantity?
(c) What is the financial break-even quantity?
(d) What is the degree of operating leverage at the financial break-even level of output?
Explanation / Answer
depreciation(D)= (cost- salvage value)/life =8,000-0/3=2,666.67
a) accounting BEQ=(FC + D) / (P - VC) = (5,200+2,666.67)/(59-31.27) =283.69
b) cash BEQ = FC / (P - VC) =5,200/(59-31.27)= 187.52
c) financial BEQ = [OCF ? Depr
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.