Trahan Lumber Company hired you to help estimate its cost of capital. You obtain
ID: 2697378 • Letter: T
Question
- Trahan Lumber Company hired you to help estimate its cost of capital. You obtained the following data: D1 = $1.25; P0 = $27.50; g = 5.00% (constant); and F = 6.00%. What is the cost of equity raised by selling new common stock?
- Trahan Lumber Company hired you to help estimate its cost of capital. You obtained the following data: D1 = $1.25; P0 = $27.50; g = 5.00% (constant); and F = 6.00%. What is the cost of equity raised by selling new common stock?
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Cost of equity = 1.25/27.50*(1-.06) + .05 = 9.84%
Thanks.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.