The expected returns earned from investment in the stock of two companies, Compa
ID: 2692816 • Letter: T
Question
The expected returns earned from investment in the stock of two companies, Company A and Company B, are shown in the following table. Use the table to complete parts (a) through (e) below. Demand for Product Probability of Demand Expected Return: Stock A Expected Return: Stock B Strong 0.3 40% 20% Normal 0.45 20% 5% Weak 0.25 0% (5%) (a) Compute the expected rates of return for each stock. Stock A : ( .30 X .40) +(.45 x .20) + ( .25 x 0) = 12 + 9+0 = 21% Stock B: ( .30 X .20) + (.45 x .05) + (.25 x-.05) = 6 + 2.25- 1.25= 7% (b) Compute the standard deviations for each stock. (c) Compute the coefficient of variation for each stock. Based on the coefficient of variation, which stock has the higher risk for investment? (d) Assume a two-stock portfolio with $25,000 in Company A and $75,000 in Company B. Compute the expected return on the portfolio. (e) Compute the standard deviation of the two-stock portfolio.Explanation / Answer
The expected returns earned from investment in the stock of two companies, Company A and Company B, are shown in the following table. Use the table to complete parts (a) through (e) below. Demand for Product Probability of Demand Expected Return: Stock A Expected Return: Stock B Strong 0.3 40% 20% Normal 0.45 20% 5% Weak 0.25 0% (5%)
(a) Compute the expected rates of return for each stock.
Stock A : ( .30 X .40) +(.45 x .20) + ( .25 x 0) = 12 + 9+0 = 21%
Stock B: ( .30 X .20) + (.45 x .05) + (.25 x-.05) = 6 + 2.25- 1.25= 7% (
b) Compute the standard deviations for each stock.
=0.3(.40 -0.21 )^2+0.45(.20 -0.21 )^2+0.3(0)=0.010---------for stock A
=0.3(.20 -0.07 )^2+0.45(.05 -0.07 )^2+0.25(0.50-.07)^2=0.051---------for stock B
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.