The expected annual returns are 12% for investment 1 and 14% for investment 2. T
ID: 2789155 • Letter: T
Question
The expected annual returns are 12% for investment 1 and 14% for investment 2. The standard deviation of investment return is 11%, the second investment's return has a standard deviation of 5%. Which investment is less risky based solely on standard deviation? Which investment is less likely based on coefficient of variation? Which is a better measure given the expected returns of the two investments are not the same?
WHich investment is less risky based on standard deviation?
_ (Investment 1 or 2) is less risky because the standard deviation is_ (lower or higher)
Which investment is less risky based on coefficient of variation?
_ (investment 1 or 2) is less risky because its coefficient of variation is_ (lower or Higher).
WHich is a better measure that the expected returns on two investments are not the same?
Coeffiecient of variation or Standard deviation.
Explanation / Answer
Expected annual returns for investment 1 = 12%
Standard deviation for investment 1 = 11%
Coefficient of variation = Standard deviation / Average return
= 11% / 12%
= 0.92
Coefficient of variation for investment 1 is 0.92.
Again,
Expected annual returns for investment 2 = 14%
Standard deviation for investment 2 = 5%
Coefficient of variation = Standard deviation / Average return
= 5% / 14%
= 0.36
Coefficient of variation for investment 2 is 0.36.
a.
Investment 2 is is less risky because the standard deviation is lower.
b.
Investment 2 less risky based on coefficient of variation.
c.
Coefficient of variation measures the relationship between expected return and standard deviation. So, Coefficient of variation is a better measure that the expected returns on two investments are not the same.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.