The expected answer(s) is in red. If possible, please show all of the steps whil
ID: 1566868 • Letter: T
Question
The expected answer(s) is in red. If possible, please show all of the steps while solving this problem. I've had much difficulty with these problems. Please and thank you.
A bathysphere is a spherical submarine that can descend in seawater. A bathysphere has a radius of 1.50 m and a mass of 1.20 x 104 kg. To descend, it must take on mass in the form of seawater. What mass of seawater must enter the bathysphere so it descends at a constant speed of 1.20 m/s when there is an upward drag force of 1,100 N on it? 2,670 kg What is the buoyant force on the bathysphere? 1.43 x 105 N What weight of water does the bathysphere displace? 1.43 x 105 N The density of seawater is 1.03 x 10 k/gm Assume the bathysphere starts completely submerged before descendingExplanation / Answer
Upthrust force = pgV
p =1030 kg/m^3, r =
F =1100 N
Since the vessel is moving at a constant speed, the resultant force on it should equal zero.
downward acting forces = upward acting forces
M*g = pgV + F
M*9.8 = 1030*9.8*(4/3)3.14*1.5^3 + 1100
M =1.470*10^4 kg
M is the mass of the vessel in addition to the water it has taken in.
mass of water m = M - mass of vessel
m = 1.466*10^4 -1.2*10^4
m = 2670 kg
Buoyant force = pvg
= 1030*9.8*(4/3)3.14*1.5^3
= 1.43*10^5 N
Buoyant force = weight of displaced water
weight of displaced water = 1.43*10^5 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.