Lester Machinery is analyzing a proposed project. The company expects to sell 2,
ID: 2674975 • Letter: L
Question
Lester Machinery is analyzing a proposed project. The company expects to sell 2,100 units, give or take 5 percent. The expected variable cost per unit is $260 and the expected fixed costs are $589,000. Cost estimates are considered accurate within a plus or minus 4 percent range. The depreciation expense is $129,000. The sales price is estimated at $750 per unit, give or take 2 percent. What is the contribution margin per unit under the worst case scenario? - please show workAnswer
$209.52
$464.60
$469.52
$490.00
$515.40
Explanation / Answer
Worst sales = 2,100 *.95 Worst sales price =$750*.98 Worst variable cost =$260 *1.04 contribution margin per unit under the worst case scenario = $750*.98 -$260 *1.04 =$464.6
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.