Suppose someone offered to sell you a note calling for the payment of $1,000 in
ID: 2674290 • Letter: S
Question
Suppose someone offered to sell you a note calling for the payment of $1,000 in 15 months. They offer to sell it to you for $850. You have $850 in a bank time deposit that pays a 6.76649% nominal rate with daily compounding, which is a 7% effective annual interest rate, and you plan to leave the money in the bank unless you buy the note. The note is not risky - you are sure it will be paid on schedule. Should you buy the note? Check the decision in three ways: 1) by comparing your future value if you buy the note versus leaving your money in the bank; 2) by comparing the PV of the note with your current bank account; and 3) by comparing the EFF% on the note with that of the bank account.Explanation / Answer
FV = $850(1.07)1.25 = $925.01
amount in bank after 15 months versus $1,000 if you buy the note.
.
==============================
PV = $1,000/(1.07)^-1.25 = $918.90.
================================
FVN = PV(1 + I)^N,
$1,000 = $850(1 + i)^1.25 = $1,000.
$1,000 = $850(1 + i)^456
daily i = 0.00035646,
EAR = EFF% = (1.00035646)^365 - 1 = 13.89%.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.