Your firm has a project with Free Cash Flows (FCF) listed in the table below. Th
ID: 2673207 • Letter: Y
Question
Your firm has a project with Free Cash Flows (FCF) listed in the table below. The year 5 FCF consists of $25 million for year 5 and $75 million that represents the present value in year 5 of FCFs in years 6 through 10. After year 10, competition will drive incremental FCF to 0. Your discount rate is 10%.Time 0 1 2 3 4 5
FCF ($MM) -50 5 10 15 20 100
What constant annual rate of change in FCF in years 6 through 10 is consistent with the $75 million value for the FCF at year 5?
a. -8.22% b. -4.22% c. 0.22% d. 4.22%
Explanation / Answer
Present value of all cash flows given need to be calculated wirh r=0.1
PV= 5/1.1 + 10/1.1^2 + 15/1.1^3 + 20/1.1^4 + 100/1.1^5 - 50
=49.93 million = 50 million
so we have here
100=A{(1+r)^5-1/[(1+r)^5 *r]
75 =A{(1+r')^5-1/[(1+r')^5 *r']
so solving r'-r =0.00422
hence d)4.22%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.