The board of directors of API, a relatively new electronics manufacturer, has de
ID: 2659465 • Letter: T
Question
The board of directors of API, a relatively new electronics manufacturer, has decided to beginning paying a common stock dividend to increase the attractiveness of the stock in the free market. The board plans to pay $2.45 per share in the coming year (i.e., next year) and anticipates that its future dividends will increase at an annual rate consistent with that experienced over the period from 2009 - 2012 (see below). The company currently has a beta of 1.5, the rate of return for the market is expected to be 8% and the risk-free rate is currently 3%. Given this scenario, what is the current value of API's common stock? If the current market price is $48.00 per share, should you purchase this stock. Briefly, explain your answer. (HINT: This problem requires a three-part calculation, involving the CAPM & constant growth models, to solve it). USE MS EXCEL TO CONDUCT YOUR CALCULATIONS
Year Dividend
2012 $2.32
2011 $2.21
2010 $2.10
2009 $2.00
Explanation / Answer
Using CAPM
r = rf+ beta*(rm-rf) = 3% +1.5*(8%-3%) = 10.5%
Grwoth rate from 2009-2012
g = (2.32/2)^(1/3)-1 = 5.07%
constant growth models
Price = D1/(r-g)
= 2.45/(10.5%-5.07%)= $45.13
current value of API's common stock = $45.13
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.