The blood pressure of a person changes throughout the day. Suppose the systolic
ID: 3434866 • Letter: T
Question
The blood pressure of a person changes throughout the day. Suppose the systolic blood pressure of a person is measured 33 times over several days and the standard deviation of these measurements for the person is known to be sigma= 9.7 mmHg. Let Mu be the true average blood pressure for that person and let x= 104 be the average of the 33 measurements. (a) Find a two-sided 95% confidence interval for it. One can be 95% confident that the true average blood pressure it for that person is between and (b) Find a lower-bound 95% confidence interval for Mu. One can be 95% confident that the true average blood pressure Mu for that person is at least . (c) Find an upper-bound 95% confidence interval for Mu. One can be 95% confident that the true average blood pressure Mu for that person is at most . CheckExplanation / Answer
mean=110,=9.9.n=21
a) t.025<|(110-)/(9.9/21)|
-2.16036t.025+110<<2.16036t.025+110
-2.086*(2.16036+100<<2.086*(2.16036+100
105.49<<114.065
b)-2.16036t.05+110<
-2.16036*1.725+110<
106.27<
c)2.16036*1.725+110>
113.7266<
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.