The blood pressure of a person changes throughout the day. Suppose the systolic
ID: 3152231 • Letter: T
Question
The blood pressure of a person changes throughout the day. Suppose the systolic blood pressure of a person is measured 26 times over several days and the standard deviation of these measurements for the person is known to be =7.8 =7.8 mmHg. Let be the true average blood pressure for that person and let x ¯ =108 x¯=108 be the average of the 26 measurements. (a) Find a two-sided 93% confidence interval for . . One can be 93% confident that the true average blood pressure for that person is between Answer and Answer . (b) Find a lower-bound 93% confidence interval for . . One can be 93% confident that the true average blood pressure for that person is at least Answer . (c) Find an upper-bound 93% confidence interval for . . One can be 93% confident that the true average blood pressure for that person is at most Answer .
Explanation / Answer
x bar =108
sigma = population std deviation = 7.8
n = sample size = 26
Hence std error of sample = 7.8/rt 26 =1.530
a) For 93% confidence interval P(|z|<c) = 0.465
Or c= 1.76
Lower bound = 108-1.76 *1.530
Upper bound = 108+1.76 *1.530
One can be 93% confident that the true average blood pressure for that person is between 105.3072 and 110.6928
--------------------------------
b) One can be 93% confident that the true average blood pressure for that person is at least 105.3072
--------------------------------
c) One can be 93% confident that the true average blood pressure for that person is at most110.6928
(105.3072 110.6928)Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.