The Hot Air Company is contemplating the replacement of its old printing machine
ID: 2657733 • Letter: T
Question
The Hot Air Company is contemplating the replacement of its old printing machine with a new model costing $ 7 0,000. The old machine, which originally cost $40,000, has 6 years of expected life remaining and a current book value of $ 23 ,000 versus a current market value of $ 28 ,000. The firm's corporate tax rate is 40 percent. If the company sells the old machine at market value, what is the initial after-tax outlay for the new printing machine? Cash outflow must be a negative number! Round it a whole dollar and do not include the $ sign.
Explanation / Answer
Gain on sale of old machine = current market value - current book value
= 28000 - 23000
= 5000
Tax on gain = 5000*.40 = 2000
After tax sale value = 28000 - 2000 = $ 26000
Initial cash outlay = purchase cost +after tax sale value
= -70000 +26000
= $ -44000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.