Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The Holiday Card Company, a producer of speciality cards, has asked you to compl

ID: 2502787 • Letter: T

Question

The Holiday Card Company, a producer of speciality cards, has asked you to complete several calculations based upon the followin information:

Income Tax rate: 40%

Selling price per unit: $7.90

Varibale cost per unit: $5.78

Total Fixed Cost: $84,800.00

Required:

a) What is the unit contribution margin?

b) What is the contribution margin ratio?

c) what is the break even point in cards?

d) If your sales doubled,

                  -What would be the effect on total fixed costs? Total variable costs?

                  - What would be the degree of operating leverage?

e) What sales volume is needed to earn an after-tax nest income of $13,028.40? how may cards must be sold?

Explanation / Answer

The Holiday Card Company, a producer of speciality cards, has asked you to complete several calculations based upon the followin information:

Income Tax rate: 40%

Selling price per unit: $7.90

Varibale cost per unit: $5.78

Total Fixed Cost: $84,800.00

Required:

a) What is the unit contribution margin?


the unit contribution margin = Selling price per unit-Varibale cost per unit

the unit contribution margin = 7.90-5.78

the unit contribution margin =$ 2.12


b) What is the contribution margin ratio?


contribution margin ratio = unit contribution margin/Selling price per unit

contribution margin ratio = 2.12/7.90

contribution margin ratio = 26.84%


c) what is the break even point in cards?


Break even point in cards = Total Fixed Cost/the unit contribution margin

Break even point in cards = 84800/2.12

Break even point in cards = 40000



d) If your sales doubled,

                  -What would be the effect on total fixed costs? Total variable costs?

                  - What would be the degree of operating leverage?


The effect on total fixed costs wil be nill i.e Total fixed Cost will remain same = $ 84800

The effect on Total variable costs will be doubled

the degree of operating leverage will increase


e) What sales volume is needed to earn an after-tax nest income of $13,028.40? how may cards must be sold?


after-tax net income of $13,028.40

Before-tax nest income of = $13,028.40/(1-taxrate)

Before-tax nest income of = $13,028.40/(1-0.40)

Before-tax nest income of = 21714


Fixed Cost = 84800


Contribution Required = 21714+84800

Contribution Required = 106514


Cards must be sold to achieve an after-tax net income of $13,028.40 = Contribution Required/unit contribution margin


Cards must be sold to achieve an after-tax net income of $13,028.40 = 106514/2.12


Cards must be sold to achieve an after-tax net income of $13,028.40 = 50242.45 Unit


Cards must be sold to achieve an after-tax net income of $13,028.40 = 50242 Unit or 50243 Unit


Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote