You are given the following information for Lightning Power Co Assume the compan
ID: 2657060 • Letter: Y
Question
You are given the following information for Lightning Power Co Assume the company's tax rate is 35 percent. Debt: 7,000 6.5 percent coupon bonds outstanding, $1,000 par value, 25 years to maturity, selling for 105 percent of Common stock: 400,000 shares outstanding, selling for $60 per share: the beta is 1.05. Preferred stock: 15,000 shares of 5 percent preferred stock outstanding, currently selling for $100 per share. Market: 12.5 percent market return and 4.5 percent risk-free rate Use these information to answer questions Q1-06 1. What would be the firm's total market value? A. $37,230,00 B. $32,230,00 C. $32,430,00 D. $32,850,00 2. What is the cost of equity? A. 11.85% B. 13.15% C. 13.55% D. 12.90% What is the cost of debt? A. 3.016% B. 3.026% C. 6.03% D. 6.05% 3. 4. What is the cost of preferred stock? A. 5%Explanation / Answer
1. D. $32850000 ,
market value of debt = $1050 * 7000
= 7350000
market value of common stock = 400000 * $60
= 24000000
market value of preferred stock = 15000 * $100 = $1500000
Total market value = $32850000
2. d. 12.90% ,
required rate of return = risk free rate + beta *( market return - risk free rate)
= 4.5% + 1.05* (12.5% - 4.5%)
= 4.5% + 1.05 * 8%
= 4.5% + 8.4
= 12.9%
3. b. 3.026% ,
cost of debt = coupon + [(face value - price)/ maturity years] / [(face value + price)/2]
= 65+ [(1000 - 1050)/ 25] / [(1000 + 1050)/2]
= [65-2] / 1025
= 63 / 1025
= 6.105% (approx)
Cost of debt (after tax) = 6.105% * (1-0.35)
= 3.968%
4. A. 5% , cost of preferred stock = dividend / current price
= $5 / $100
= 5%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.