You are given the following information concerning Parrothead Enterprises: 10,50
ID: 2785516 • Letter: Y
Question
You are given the following information concerning Parrothead Enterprises: 10,500 7 percent coupon bonds outstanding, with 25 years to maturity and a quoted price of 107.75. These bonds pay interest semiannually. Common stock: 300,000 shares of common stock selling for $66.00 per share. The stock has a beta of 1.01 and will pay a dividend of $4.20 next year. The dividend is expected to grow by 5 percent per year indefinitely. Preferred stock: 9,500 shares of 4.5 percent preferred stock selling at $95.50 per share. Market A 10.5 percent expected return, a risk-free rate of 5 percent, and a 35 percent tax rate Required: What is the firm's cost of each form of financing? (Do not round intermediate calculations. Enter your answers as a percentage rounded to 2 decimal places (e.g., 32.16).) Aftertax cost of debt A.11 % Cost of equity Calculate the WACC for Parrothead Enterprises. (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percentage rounded to 2 decimal places (eg., 32.16)) WACCExplanation / Answer
PV= 107.75
Period = 25*2 = 50 semiannual periods
Coupon = 7%*100/2 = 3.5
FV =100
Hence Yield is computed using the excel RATE function as =RATE(50,3.5,-107.75,100)
= 3.19%
Annual cost of debt = 3.19%*2 = 6.38%
Cost of debt after tax = 6.38%*(1-35%) = 4.14%
= 4.20/66 + 5
= 11.36%
Capital
Cost
Amount
Weight
Weighted cost
Equity=300000*66
11.36%
19800000
0.910041
0.103381
Preference=9500*95.5
4.71%
907250
0.041699
0.001964
Debt=10500*100
4.14%
1050000
0.04826
0.001998
TOTAL
21757250
0.107343
Capital
Cost
Amount
Weight
Weighted cost
Equity=300000*66
11.36%
19800000
0.910041
0.103381
Preference=9500*95.5
4.71%
907250
0.041699
0.001964
Debt=10500*100
4.14%
1050000
0.04826
0.001998
TOTAL
21757250
0.107343
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.