You are given the following information concerning Parrothead Enterprises: 10,70
ID: 2765629 • Letter: Y
Question
You are given the following information concerning Parrothead Enterprises:
10,700 7.2 percent coupon bonds outstanding, with 23 years to maturity and a quoted price of 108.25. These bonds pay interest semiannually.
310,000 shares of common stock selling for $66.20 per share. The stock has a beta of 1.03 and will pay a dividend of $4.40 next year. The dividend is expected to grow by 5.2 percent per year indefinitely.
What is the firm's cost of each form of financing? (Do not round intermediate calculations. Enter your answers as a percentage rounded to 2 decimal places (e.g., 32.16).)
Calculate the WACC for Parrothead Enterprises. (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percentage rounded to 2 decimal places (e.g., 32.16).)
Debt:10,700 7.2 percent coupon bonds outstanding, with 23 years to maturity and a quoted price of 108.25. These bonds pay interest semiannually.
Common stock:310,000 shares of common stock selling for $66.20 per share. The stock has a beta of 1.03 and will pay a dividend of $4.40 next year. The dividend is expected to grow by 5.2 percent per year indefinitely.
Preferred stock: 9,700 shares of 4.6 percent preferred stock selling at $95.70 per share. Market: A 10.3 percent expected return, a risk-free rate of 5.2 percent, and a 30 percent tax rate.Explanation / Answer
Step 1:
1) Using CAPM
Cost of Equity = Rf + (Rm-Rf)*Beta
Cost of Equity = 5.2 + (10.3-5.2)*1.03
Cost of Equity = 10.453%
Using DDM
Cost of Equity = D1/P0 + g
Cost of Equity = 4.4/66.2 + 5.2%
Cost of Equity = 11.85%
2) Cost of Preferred Stock = 4.6/95.7
Cost of Preferred Stock = 4.81%
3) Before Tax Cost of Debt = rate(nper,pmt,pv,fv) *2
Before Tax Cost of Debt = rate(46,36,-1082.50,1000)*2
Before Tax Cost of Debt = 6.50%
After Tax Cost of Debt = Before Tax Cost of Debt *(1-tax rate)
After Tax Cost of Debt = 6.5*(1-30%)
After Tax Cost of Debt = 4.55%
Step 2:
Market Value of Common Stock = 310000*66.20 = 20,522,000
Market value of Preferred Stock = 9700*95.7 = 928,290
Market Value of Bond = 10700*1082.5 = 11,582,750
Total Market Value = $ 33,033,040
Weight of Common Stock = 20522000/33033040
Weight of Preferred Stock = 928290/33033040
Weight of Debt = 11582750/33033040
Step3:
WACC = Weight of Common Stock* Cost of Common Stock + Weight of Preferred Stock* Cost of Preferred Stock + Weight of Debt* After Tax cost of Debt
WACC = 20522000/33033040 * 10.453 + 928290/33033040 * 4.81 + 11582750/33033040*4.55
WACC = 8.22%
Aftertax cost of debt 4.55% Cost of preferred stock 4.81% Cost of equity 10.45%Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.