An asset manager wishes to reduce his exposure to the small cap stocks in his po
ID: 2656525 • Letter: A
Question
An asset manager wishes to reduce his exposure to the small cap stocks in his portfolio by using a swap in which he agrees to pay a dealer the return on a small-cap index based on a notional $50,000,000. In return, the dealer agrees to pay him a fixed return of 5% on the same notional amount. The payments are semi-annual and the fixed payments are based on a 30-day per month and 365-days per year calculation. If the small cap index goes moves from 220.00 to 215.00 during the semi-annual period, what net payment will the dealer pay to the asset manager at the end of the period?
$2,423,389
$2,482,877
$2,369,240
$2,452,389
$2,395,667
Explanation / Answer
PAYMENT BY DEALER = 50,000,000 X 5% X 180/365 = 1232876.71
THE SMALL CAP INDEX GOES DOWN FROM 220 TO 215
SO VALUE OF PORTFOLIO WILL BE = 215/220 * 50,000,000 = 48863636.36
LOSS ON PORTFOLIO = 50,000,000 - 48863636.36 = 1136363.64
DEALER HAS TO BEAR THE LOSS AND ALSO HAS TO PAY INTEREST
SO PAYMENT BY DEALER TO ASSET MANAGER = 1232876.71 + 1136363.64 = 2369240.35
SO CORRECT ANSWER : $2369240
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.