Liu Industrial Machines issued 142,000 zero coupon bonds seven years ago. The bo
ID: 2655817 • Letter: L
Question
Liu Industrial Machines issued 142,000 zero coupon bonds seven years ago. The bonds originally had 30 years to maturity with a yield to maturity of 7.2 percent. Interest rates have recently increased, and the bonds now have a yield to maturity of 8.3 percent.
If the company has a $45.7 million market value of equity, what weight should it use for debt when calculating the cost of capital? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 4 decimal places, e.g., 32.1616.)
Weight of debt IT IS NOT .3318 OR .3317 OR 33.18 OR 33.17. I have no clue why not but when I checked my answer it was marked as incorrect. I'm really confused on this.
Explanation / Answer
Number of bonds issued = 142,000
Face Value = $1,000
Time to Maturity = 23 years
Semiannual Period to Maturity = 46
Annul Yield to Maturity = 8.30%
Semiannual Yield to Maturity = 4.15%
Current Price per bond = $1,000 * PVIF(4.15%, 46)
Current Price per bond = $1,000 / 1.0415^46
Current Price per bond = $154.05
Market Value of Debt = Current Price per bond * Number of bonds issued
Market Value of Debt = $154.05 * 142,000
Market Value of Debt = $21,875,100
Market Value of Firm = Market Value of Debt + Market Value of Equity
Market Value of Firm = $21,875,100 + $45,700,000
Market Value of Firm = $67,575,100
Weight of Debt = Market Value of Debt / Market Value of Firm
Weight of Debt = $21,875,100 / $67,575,100
Weight of Debt = 0.3237
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.