Liu Industrial Machines issued 141,000 zero coupon bonds six years ago. The bond
ID: 2572433 • Letter: L
Question
Liu Industrial Machines issued 141,000 zero coupon bonds six years ago. The bonds originally had 30 years to maturity with a yield to maturity of 7.1 percent. Interest rates have recently increased, and the bonds now have a yield to maturity of 8.2 ercent if the company has a 545 6 million market value of equity, what weight should it use tor debt when calculating the cost of capital? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 4 decimal places, e.g., 32.1616.) eight of debtExplanation / Answer
Face Value of Zero-coupon bond = $1,000
Time to maturity = 24 years
Yield to maturity = 8.20%
Current Price of Bond = $1,000 / 1.082^24
Current Price of Bond = $150.85
Number of bonds issued = 141,000
Value of Bonds = 141,000 * $150.85
Value of Bonds = $21,269,850
Value of Equity = $45,600,000
Total Value of Firm = Value of Bonds + Value of Equity
Total Value of Firm = $21,269,850 + $45,600,000
Total Value of Firm = $66,869,850
Weight of Debt = Value of Bonds / Total Value of Firm
Weight of Debt = $21,269,850 / $66,869,850
Weight of Debt = 0.3181
So, weight of debt used for calculating cost of capital is 0.3181
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.