Sartain Corporation is in the process of preparing its annual budget. The follow
ID: 2654657 • Letter: S
Question
Sartain Corporation is in the process of preparing its annual budget. The following beginning and ending inventory levels are planned for the year.
If the company plans to sell 740,000 units during the year, how much of the raw material should the company purchase during the year?
2,417,000 grams
2,387,000 grams
2,370,000 grams
2,360,000 grams
Sartain Corporation is in the process of preparing its annual budget. The following beginning and ending inventory levels are planned for the year.
Explanation / Answer
Change in inventory = Ending Inventory - Begining Inventory
= 77,000 - 27,000
= 50,000
Therefore total units produced = Units sold + Increase in Inventory
= 740,000 + 50,000
= 790,000
To produce 790,000 units of finished goods the raw material requirement = 3 grams * 790,000
= 2,370,000 grams
Change in raw material = Ending raw material - Begining raw material
= 47,000 - 57,000
= -10,000
Purchase of raw material = Raw material requirement - Decrease in raw material
= 2,370,000 - 10,000
= 2,360,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.