Sarah\'s organic Soap Company makes four kinds of organic liquid soap- \"regular
ID: 3111944 • Letter: S
Question
Sarah's organic Soap Company makes four kinds of organic liquid soap- "regular, " lavender, " "lea tree." Demand for the four scents are 175, 100, 90, and 25 kgs per hour respectively. Sarah's production process can produce any soap at the rate 500 kgs per hour, but 1.4 hours are needed to switch between scents. During those switchover times, the process doesn't produce any soap. Sarah wants to choose a production schedule that cycles repeatedly through the four scent s, meets the required demand and minimizes the amount of inventory held. How many kgs of "regular" should Sarah produce before switching over to another scent kgsExplanation / Answer
Sol:
Recommended Batch Size = Flow rate x Set up time/ [1 – (Flowrate*Processing time)]
Flow Rate = 175 + 100 + 90 + 25 = 390 kgs per hour
Set up time = 4 different scents x 1.4 hour for each switch to a newscent = 5.6 hours
and
Processing time = 500 kgs per hour
Recommended batch size = (390) x (5.6) / [(1 – (390/500)] = 2184 / (0.22) =9927.2727 kgs
Regular Recommended batch = (175/390) x 9927.2727 =4454.55kgs
should be produced before Sarah switches to another scent
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.