A piece of newly purchased industrial equipment costs $967,000 and is classified
ID: 2654555 • Letter: A
Question
A piece of newly purchased industrial equipment costs $967,000 and is classified as seven-year property under MACRS. The MACRS depreciation schedule is shown in Table 10.7. Calculate the annual depreciation allowances and end-of-the-year book values for this equipment. (Leave no cells blank - be certain to enter "0" wherever required. Round your answers to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
$
Year Beginning Book Value Depreciation Ending book Value 1 $ $ $ 2 $ $ $ 3 $ $ $ 4 $ $ $ 5 $ $ $ 6 $ $ $ 7 $ $ $ 8 $ $$
Explanation / Answer
Answer:-
=(967000 * 14.29%)
=138184.3
=(967000 - 138184.3)
=828815.7
=(828815.7 * 24.49%)
=202976.96
=(625838.74 * 17.49%)
=109459.20
=(516379.54 * 12.49%)
=64495.80
=(451883.74 * 8.93%)
=40353.22
=(411530.52 * 8.92%)
=36708.52
=(374822 * 8.93%)
=33471.60
=(341350.40 * 4.46%)
=15224
Year Beginning Book Value Depreciation Ending Book Value 1 967000=(967000 * 14.29%)
=138184.3
=(967000 - 138184.3)
=828815.7
2 828815.7=(828815.7 * 24.49%)
=202976.96
625838.74 3 625838.74=(625838.74 * 17.49%)
=109459.20
516379.54 4 516379.54=(516379.54 * 12.49%)
=64495.80
451883.74 5 451883.74=(451883.74 * 8.93%)
=40353.22
411530.52 6 411530.52=(411530.52 * 8.92%)
=36708.52
374822 7 374822=(374822 * 8.93%)
=33471.60
341350.40 8 341350.40=(341350.40 * 4.46%)
=15224
326226.4Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.