A firm currently has the following capital structure which it intends to maintai
ID: 2653855 • Letter: A
Question
A firm currently has the following capital structure which it intends to maintain. Debt: $1,250,000 par value of 7.25% bonds outstanding with an annual before-tax yield to maturity of 6.50% on a new issue. The bonds currently sell for $115 per $100 par value. Common stock: 23,000 shares outstanding currently selling for $45 per share. The firm's beta is 1.75. The rate on 3-month U.S. Treasury bill is 3.50%, and the return on the S & P 500 index is 12.25%. The firm's marginal tax rate is 34%. The company has no plans to issue new securities. The after-tax cost of common stock is:
Please show your work
0.1881Explanation / Answer
Risk free Rate = rate on 3-month U.S. Treasury bill = 3.5%
Return from Market = return on the S & P 500 index = 12.25%
After tax cost of common stock = Risk free return + (Return from market - Risk free return)* Beta
= 3.5 + (12.25-3.5)*1.75
= 0.1881
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.