A fireworks rocket is fired vertically upward. At its maximum height of 85.0 m ,
ID: 1347551 • Letter: A
Question
A fireworks rocket is fired vertically upward. At its maximum height of 85.0 m , it explodes and breaks into two pieces, one with mass mA = 1.25 kg and the other with mass mB = 0.220 kg . In the explosion, 940 J of chemical energy is converted to kinetic energy of the two fragments. What is the speed of each fragment just after the explosion? It is observed that the two fragments hit the ground at the same time. What is the distance between the points on the ground where they land? Assume that the ground is level and air resistance can be ignored.
Explanation / Answer
use from conservatio principle
Initail momentum = final moemtnum
m1u1 = m2v2
V1 = 0.22V2/1.25
V1 = 0.176 V2
ENergy E = 940 = 0.5 m1u1^2 + 0.5 m2v2^2
0.5 * 1.25 * (0.176 V)^2 + 0.5 * 0.22* v^2 = 940
0.01936V^2 + 0.11v^2 = 940
V2 = sqrt(940/(0.11+ 0.01936)
V2 = 85.24 m./s
so v1 = 0.176 * 85.24
V1 = 15 m/s
--------------------------
Distance travelled is Y = 0.6 gt^2
here t^2 = 2H/g
t =sqrt(2 * 85/9.8)
t = 4.164 secs
so distance D2 = V1 t = 85.24 * 4.164 = 355m
D1 = 15* 4.164 = 62.46 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.