Your firm is considering a new investment proposal and would like to calculate t
ID: 2651400 • Letter: Y
Question
Your firm is considering a new investment proposal and would like to calculate the weighted average cost of capital. to help in this, compute the cost of capital for the firm for the following:
1. A bond that has a $1,000 par value (face value) and a contract or coupon interest rate of 11.7% that is paid semiannually. The bond is currently selling for a price of $1129 and will mature in 10 years. The firm;s tax rate is 34%. The after-tax cost of debt from the firm is _________%. (Round to two decimal places).
Explanation / Answer
Answer:1 The after tax cost of debt from the firm:
=($117/$1129)*100=10.36%
=10.36%(1-0.34)
=6.8376%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.