Your firm has an average receipt size of $130. A bank has approached you concern
ID: 2624276 • Letter: Y
Question
Your firm has an average receipt size of $130. A bank has approached you concerning a lockbox service that will decrease your total collection time by two days. You typically receive 6,600 checks per day. The daily interest rate is 0.018 percent. The bank charges a lockbox fee of $185 per day.
What would the net annual savings be if the service were adopted? (Use 365 days a year. Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Your firm has an average receipt size of $130. A bank has approached you concerning a lockbox service that will decrease your total collection time by two days. You typically receive 6,600 checks per day. The daily interest rate is 0.018 percent. The bank charges a lockbox fee of $185 per day.
Explanation / Answer
6600 x 130*2 = 858000*2
PV of costs = 185/0.018% = 1027777.78
NPV = 858000*2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.