Suppose a stock had an initial price of $93 per share, paid a dividend of $2.40
ID: 2650970 • Letter: S
Question
Suppose a stock had an initial price of $93 per share, paid a dividend of $2.40 per share during the year, and had an ending share price of $76.00.
Compute the percentage total return. (Negative amount should be indicated by a minus sign. Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percentage rounded to 2 decimal places (e.g., 32.16).)
What was the dividend yield? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percentage rounded to 2 decimal places (e.g., 32.16).)
What was the capital gains yield? (Negative amount should be indicated by a minus sign. Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percentage rounded to 2 decimal places (e.g., 32.16).)
Suppose a stock had an initial price of $93 per share, paid a dividend of $2.40 per share during the year, and had an ending share price of $76.00.
Explanation / Answer
Initial price of the stock =$93.
Dividend paid during the year =$2.40
Ending share price =$76.
Total return=Dividend received during the year+/- Increase/Decrease in the share price.
Decrease in share price =$93 -$76 =$17.
% of total return = ($2.40-$17)/$93
=-($14.6/$93)*100
=-15.6989% rounded to 15.70%.
Answer for requirement 2:
Dividend yield% =Dividend/Current share price.
Assuming that end of the year share price as the current share price.
Substituting the values in the formula =($2.40/$76)*100 = 3.15789% rounded to 3.16%
Answer for requirement 3:
Capital gains yield formula = Current price-Original price/Original price.
=[($76 -$93)/$93]*100
=(-17/$93)*100
=-18.27956% rounded to -18.28%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.