Suppose a star with radius 8.30 108 m has a peak wavelength of 684 nm in the spe
ID: 1895795 • Letter: S
Question
Suppose a star with radius 8.30 108 m has a peak wavelength of 684 nm in the spectrum of its emitted radiation.(a) Find the energy of a photon with this wavelength.
=_________ J/photon
(b) What is the surface temperature of the star?
=___________ K
(c) At what rate is energy emitted from the star in the form of radiation? Assume the star is a blackbody (e = 1).
=____________ W
(d) Using the answer to part (a), estimate the rate at which photons leave the surface of the star.
=_________ photons/s
Explanation / Answer
a) E =hc/lamda = 2.90614035e-19 J/photon b) lamdaT=2.898e-3m*K Therefore, Temperature = 2.898e-3/lambda = 4236.842105 Kelvin c) Assuming emissivity is 1, P =sigmaAeT^4=sigma*4*pi*r^2*1*t^4 =5.67e-8*4*pi*(8.3e8m)^2*1*4236.84^4 =1.581678551e26 Watts d) 1.581675408e26 Watts/2.90614035e-19 J/photon =5.442540141e44 Photons/sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.