Suppose a star the size of our Sun, but with mass 8.0 times as great, were rotat
ID: 1791023 • Letter: S
Question
Suppose a star the size of our Sun, but with mass 8.0 times as great, were rotating at a speed of 1.0 revolution every 8.3 days. If it were to undergo gravitational collapse to a neutron star of radius 14 km , losing 3/4 of its mass in the process, what would its rotation speed be? Assume the star is a uniform sphere at all times.
Part A
Assume also that the thrown-off mass carries off no angular momentum.
Express your answer using two significant figures. (asnwer is in rev/s)
Part B
Assume also that the thrown-off mass carries off its proportional share (3/4) of the initial angular momentum.
Express your answer using two significant figures.(answer in rev/s)
Explanation / Answer
Mi = initial mass = 8 x 1.98 x 1030 kg
Ri = initial radius = 6.96 x 108 m
wi = initial angular velocity = 1 (2pi)/(24 x 3600 x 8.3) = 2 x 3.14 /(24 x 3600 x 8.3) = 8.8 x 10-6 s
wf = final angular velocity
Mf = final mass = (0.25) (8 x 1.98 x 1030 )
Rf = final radius = 1.4 x 104 m
using conservation of angular momentum
Ii wi = If wf
(0.4) (Mi Ri2) wi = (0.4) (Mf Rf2) wf
(8 x 1.98 x 1030) (6.96 x 108)2 (8.8 x 10-6) = (0.25) (8 x 1.98 x 1030 ) (1.4 x 104)2 wf
wf = 8.7 x 104 rad/s
b)
(0.25)Ii wi = If wf
(0.25)(0.4) (Mi Ri2) wi = (0.4) (Mf Rf2) wf
(0.25) (8 x 1.98 x 1030) (6.96 x 108)2 (8.8 x 10-6) = (0.25) (8 x 1.98 x 1030 ) (1.4 x 104)2 wf
wf = 2.2 x 104 rad/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.