Suppose a small town has seven burger shops whose repective shares of the local
ID: 1176581 • Letter: S
Question
Suppose a small town has seven burger shops whose repective shares of the local hamburger market are (as percentages of all hamburgers sold): 23%, 22%, 18%, 12%, 11%, 8% and 6%. What is the four-firm concentration raitio?
What is the Herfindahl index for the hamburger industry in this town?
If the top three sellers combined to form a single firm, what would happen to the four-firm concentration ratio and to the Herfindahl index?
The four-firm concentration ratio would be:
The Herfindahl index would be:
Explanation / Answer
a)
four firm concentration ratio is 23 + 22 + 18 + 12 = 75%
Herfindahl index = 0.23^2 + 0.22^2 + 0.18^2 + 0.12^2 + 0.11^2 + 0.08^2 + 0.06^2 = 0.1702
b) when the top 3 merge the %ages would be 63, 12, 11, 8 and 6
four firm concentration ratio = 63 + 12 + 11 + 8 = 94%
Herfindahl index = 0.63^2 + 0.12^2 + 0.11^2 + 0.08^2 + 0.06^2 = 0.4334
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.