Automatic Transmissions, Inc., has the following estimates for its new gear asse
ID: 2650635 • Letter: A
Question
Automatic Transmissions, Inc., has the following estimates for its new gear assembly project: price = $1,120 per unit; variable cost = $340 per unit; fixed costs = $4.85 million; quantity = 75,000 units. Suppose the company believes all of its estimates are accurate only to within ± 15 percent.
What values should the company use for the four variables given here when it performs its best-case and worst-case scenario analysis? (Do not round intermediate calculations. Enter your answers in dollars, not millions of dollars. Round your answers to the nearest whole dollar amount (e.g.,1,234,567).)
Automatic Transmissions, Inc., has the following estimates for its new gear assembly project: price = $1,120 per unit; variable cost = $340 per unit; fixed costs = $4.85 million; quantity = 75,000 units. Suppose the company believes all of its estimates are accurate only to within ± 15 percent.
Explanation / Answer
Answer
Working
Best Case
Unit sales = 75000*(1+15%) =86250
Unit Price = 1120*(1+15%) = 1288
Unit Variable Cost = 340*(1-15%) = 289
Fixed Cost = 4850000*(1-15%) = 4122500
Worst Case
Unit sales = 75000*(1-15%) =63750
Unit Price = 1120*(1-15%) = 952
Unit Variable Cost = 340*(1+15%) = 391
Fixed Cost = 4850000*(1+15%) = 5577500
Scenario Unit Sales Unit Price Unit Variable Cost Fixed Costs Base case 75000 1120 340 4850000 Best case 86250 1288 289 4122500 Worst case 63750 952 391 5577500Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.