Automatic Transmissions, Inc., has the following estimates for its new gear asse
ID: 2650629 • Letter: A
Question
Automatic Transmissions, Inc., has the following estimates for its new gear assembly project: price = $1,180 per unit; variable cost = $400 per unit; fixed costs = $4.91 million; quantity = 81,000 units. Suppose the company believes all of its estimates are accurate only to within ± 16 percent.
Required:
What values should the company use for the four variables given here when it performs its best-case and worst-case scenario analysis? (Do not round intermediate calculations. Enter your answers in dollars, not millions of dollars. Round your answers to the nearest whole dollar amount (e.g.,1,234,567).)
Scenario
Unit Sales
Unit Price
Unit Variable Cost
Fixed Costs
Base case
81,000
$
1,180
$
400
$
4,910,000
Best case
93960
1368.8
Worst case
68040
991.2
Automatic Transmissions, Inc., has the following estimates for its new gear assembly project: price = $1,180 per unit; variable cost = $400 per unit; fixed costs = $4.91 million; quantity = 81,000 units. Suppose the company believes all of its estimates are accurate only to within ± 16 percent.
Explanation / Answer
Scenario Unit Sales Unit Price Unit Variable Cost Fixed costs Base case 81,000 1,180 400 4,910,000 Best case 93960 1368.8 336 4124400 Worst case 68040 991.2 464 5695600 Base cae Best case Worst case Units 81000 93960 68040 Sales 95580000 128612448 67441248 Less: Variable cost 32400000 31570560 31570560 Contribution Margin 63180000 97041888 35870688 Less: Fixed costs 4910000 4124400 5695600 Net income 58270000 92917488 30175088
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.