Both bond A and bond B have 8 percent coupons and are priced at par value. Bond
ID: 2650104 • Letter: B
Question
Both bond A and bond B have 8 percent coupons and are priced at par value. Bond A has 5 years to maturity, while bond B has 18 years to maturity.
If interest rates suddenly rise by 2.4 percent, what is the percentage change in price of bond A and bond B? (Negative answers should be indicated by a minus sign. Do not round intermediate calculations. Enter your answers as a percent rounded to 2 decimal places. Omit the "%" sign in your response.)
If interest rates suddenly fall by 2.4 percent instead, what would be the percentage change in price of bond A and bond B? (Do not round intermediate calculations. Enter your answers as a percent rounded to 2 decimal places. Omit the "%" sign in your response.)
References
eBook & Resources
WorksheetDifficulty: 2 MediumSection: 10.4 Interest Rate Risk and Malkiels Theorems
Problem 10-17Learning Objective: 10-03 Interest rate risk and Malkiels theorems.
Check my work
Both bond A and bond B have 8 percent coupons and are priced at par value. Bond A has 5 years to maturity, while bond B has 18 years to maturity.
Explanation / Answer
a. Current Yield to Maturity of Bond A = 8%
If Interest Rate rise by 2.40% than new Yield to Maturity = 8 + 2.40 = 10.40%
New Price: Bond Price = Par Value x Coupon Rate x 1 - (1+r) -mxn / r + Par Value / (1+r)mxn
r = Yield to Maturity = 10.40%, m = Payment in a Year = 1, n = Number of Years = 5
Bond Price = 1,000 x 8% x 1- (1+10.40%) -1x5 / 10.40% + 1,000 / (1+10.40%) 1x5
New Bond Price = $910
Percentage Change in Price = -90/1,000 = -9%
Current Yield to Maturity of Bond B = 8%
If Interest Rate rise by 2.40% than new Yield to Maturity = 8 + 2.40 = 10.40%
New Price: Bond Price = Par Value x Coupon Rate x 1 - (1+r) -mxn / r + Par Value / (1+r)mxn
r = Yield to Maturity = 10.40%, m = Payment in a Year = 1, n = Number of Years = 18
Bond Price = 1,000 x 8% x 1- (1+10.40%) -1x18 / 10.40% + 1,000 / (1+10.40%) 1x18
New Bond Price = $808
Percentage Change in Price = -192/1,000 = -19.20%
b. Current Yield to Maturity of Bond A = 8%
If Interest Rate fall by 2.40% than new Yield to Maturity = 8 - 2.40 = 5.60%
New Price: Bond Price = Par Value x Coupon Rate x 1 - (1+r) -mxn / r + Par Value / (1+r)mxn
r = Yield to Maturity = 5.60%, m = Payment in a Year = 1, n = Number of Years = 5
Bond Price = 1,000 x 8% x 1- (1+5.60%) -1x5 / 5.60% + 1,000 / (1+5.60%) 1x5
New Bond Price = $1102
Percentage Change in Price = 102/1,000 = 10.20%
Current Yield to Maturity of Bond B = 8%
If Interest Rate fall by 2.40% than new Yield to Maturity = 8 - 2.40 = 5.60%
New Price: Bond Price = Par Value x Coupon Rate x 1 - (1+r) -mxn / r + Par Value / (1+r)mxn
r = Yield to Maturity = 5.60%, m = Payment in a Year = 1, n = Number of Years = 18
Bond Price = 1,000 x 8% x 1- (1+5.60%) -1x18 / 5.60% + 1,000 / (1+5.60%) 1x18
New Bond Price = $1268
Percentage Change in Price = 268 /1,000 = 26.80%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.