Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Hello, does the following question have too much info because it has confused me

ID: 2647572 • Letter: H

Question

Hello, does the following question have too much info because it has confused me, please help. Ty in advance

New Line Cinema is embarking in a new project, and it has the following ratios, a debt to value ratio of 25%, an equity cost of capital of 15%,A debt cost of Capital 4% and a marginal tax rate of 25%. the firm projects the following free cash flows for years 0, 1,and 2 of -50,60,60 respectively.

Suppose they use debt in the following schedule to fund the project, year 0, $20 million of debt.year 1 $10 million of debt, adn year 2 $0 debt. What is the levered value of the project?

Explanation / Answer

New line Cinema (new project)

Total Debt (D)= $20 million + $10 million + $ 0 = $ 30 million

Debt to value ratio = Debt/ value of project

25% = $ 30,000,000/value of project

Value of the project = 120,000,000

Value of the equity (E) = $ 120 million-$30 million = $ 90 million

Debt cost of capital (Kd) = 4%

Marginal tax rate (t) = 25%

Equity cost of capital (Ke) = 15%

Weighted Avg. Cost of capital = Ke (E/E+D) +   Kd (1-t) (D/E+D)

                                                     =15%(90/90+30) + 4% (1-0.25) (30/90+30)

                                                     = 15% (0.75)   + 4% (0.75)(0.25)

                                                     = 11.25% + 0.75%

                                                     =12%

                                                                           (Figures in $ million)

Year

Cash flows

Discount rate = WACC=12%

Cash flows

0

-50

1

1

-50.00

1

60

1/1.12

0.8928571

53.57

2

60

1/(1.12)2

0.7971939

47.83

Net Present value

51.40

                                                                                                           (Figures in $ million)

Year

Debt

Interest

Interest tax shield

Discount rate

Cash flows

4%

Interest * tax rate

WACC=12%

0

0

0.00

0

1

0.00

1

20

0.80

0.2

0.892857143

0.18

2

30

1.20

0.3

0.797193878

0.24

Total

0.42

Levered value of the firm = NPV of project+ present value of Interest tax shield

                                                = $ 51.40 million +$ 0.42 million

                                                =$ 51.82 million

Year

Cash flows

Discount rate = WACC=12%

Cash flows

0

-50

1

1

-50.00

1

60

1/1.12

0.8928571

53.57

2

60

1/(1.12)2

0.7971939

47.83

Net Present value

51.40

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote