You own a portfolio that has $3,200 invested in Stock A and $4,300 invested in S
ID: 2647395 • Letter: Y
Question
You own a portfolio that has $3,200 invested in Stock A and $4,300 invested in Stock B. Assume the expected returns on these stocks are 12 percent and 18 percent, respectively.
What is the expected return on the portfolio? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percentage rounded to 2 decimal places (e.g., 32.16).)
You own a portfolio that has $3,200 invested in Stock A and $4,300 invested in Stock B. Assume the expected returns on these stocks are 12 percent and 18 percent, respectively.
Explanation / Answer
Amount invested in stock A =$3200
Amount invested in stock B =$4300
Total Investment =$3200+$4300 i.e 7500
Therefore expected return on portfolio =( Amount invested in stock A/Total Amount invested )*Expected return of stock A+(Amount Invested in stock B/Total Amount invested)*Expected return of stock B
=(3200/7500)*0.12+(4300/7500)*0.18
=15.40% is the expected return of portfolio
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.