You own a portfolio that has $2,900 invested in Stock A and $4,000 invested in S
ID: 2624754 • Letter: Y
Question
You own a portfolio that has $2,900 invested in Stock A and $4,000 invested in Stock B. Assume the expected returns on these stocks are 8 percent and 14 percent, respectively.
What is the expected return on the portfolio? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percentage rounded to 2 decimal places (e.g., 32.16).)
You own a portfolio that has $2,900 invested in Stock A and $4,000 invested in Stock B. Assume the expected returns on these stocks are 8 percent and 14 percent, respectively.
Explanation / Answer
Total return = 0.08*2900 + 0.14*4000 = 792.
Hence rate of return on the portfolio = 792/(2900+4000) = 0.1148 = 11.48%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.