A pension fund manager is considering three mutual funds. The first is a stock f
ID: 2645239 • Letter: A
Question
A pension fund manager is considering three mutual funds. The first is a stock fund, the second is a long-term government and corporate bond fund, and the third is a T-bill money market fund that yields a sure rate of 4.6%. The probability distributions of the risky funds are:
What is the expected return and standard deviation for the minimum-variance portfolio of the two risky funds?
Expected Return Standard Deviation Stock fund (S) 16% 36% Bond fund (B) 7% 30%Explanation / Answer
COV(rs,rb) = 0.08 X 36 X 30 = 86.4
potifolio invested in stock = (16 - 4.6) X 30^2 - (7 - 4.6) X 86.4 / [(16 - 4.6) X 30^2 + (7-4.6) X 36^2]-[(16-4.6+7-4.6) X 172.8]
..........................................= 10052.64 / 12178.08
..........................................= 0.82547
..........................................= 82.55%
portifolio invested in bonds = 100 - 82.55 = 17.45%
expected return = (0.8255 X 16) + (0.1745 X 7)
..........................= 14.43%
standard deviation = sqrt[(0.8255^2 X 36^2) + (0.1745^2 X 900) +(2 X 0.8255 X 0.1745 X 86.4)]
...............................= 30.59%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.