A pendulum with a length of 210 cm is set to swinging. What is the frequency of
ID: 1301687 • Letter: A
Question
A pendulum with a length of 210 cm is set to swinging.
What is the frequency of the pendulum?
___________ Hz
What is the period of the pendulum?
____________s
_______________________________________________________________________________________________
What is the frequency of a note whose period is 47 milliseconds?
_____________ Hertz
_______________________________________________________________________________________________
What is the frequency of a rope which vibrates ten times in 6.9 seconds?
_____________ Hz
Explanation / Answer
Answer questionfrequency f = (1/2pi)*sqrt(g/l) =(1/6.28)*sqrt(9.8/2.10)=0.343 Hz
-------------------------------------------
peroid T =1/f = 1/0.343 =2.907 sec
------------------------------
time peroid T=47 millisec =0.047 sec
freq =1/0.047 =21.27 Hz
-----------------------
time for one oscillation T=6.9/10 =0.69
freq f =1/T=1/0.69 =1.45 Hz
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.