A pendulum with a cord of length r = 0.850 m swings in a vertical plane (see fig
ID: 1654712 • Letter: A
Question
A pendulum with a cord of length r = 0.850 m swings in a vertical plane (see figure). when the pendulum is in the two horizontal positions theta = 90 degree and theta = 270 degree, its speed 4.40 m/s. (a) Find the magnitude of the radial acceleration for these positions. m/s^2 (b) Find the magnitude of the tangential acceleration for these positions. m/s^2 (c) Draw a vector diagram to determine the direction of the total acceleration for these two positions. (Do this on paper. Your instructor may ask you to turn in this work.) (d) Calculate the magnitude and direction of the total acceleration. magnitude m/s^2 direction degree the horizontalExplanation / Answer
a) radial acceleration a=v^2/r
so a = 4.40^2/0.850=22.77(m/s2)
b) at these position, the acceleration of the pendulum is a=mg/m=g.
c) downward : g
away from the center : 22.77
d) magnitude
S=sqrt(9.8^2+22.77^2)=24.78(m/s2).
direction with vertical.
tan alpha = 22.77/9.8
so alpha = 66.68(deg)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.