A consultant has collected the following information regarding Young Publishing:
ID: 2641932 • Letter: A
Question
A consultant has collected the following information regarding Young Publishing:
The company has no growth opportunities (g = 0), so the company pays out all of its earnings as dividends (EPS = DPS). The consultant believes that if the company moves to a capital structure financed with 20% debt and 80% equity (based on market values) that the cost of equity will increase to 11% and that the pre-tax cost of debt will be 10%. If the company makes this change, what would be the total market value (in millions) of the firm?
A consultant has collected the following information regarding Young Publishing:
Total Assets $3,000 million Tax Rate 40% Operating Income (EBIT) $800 million Debt Ratio 0% Interest Expense $0 million WACC 10% Net Income $480 million M/B Ratio 1.00x Share Price $32.00 EPS=DPS $3.20The company has no growth opportunities (g = 0), so the company pays out all of its earnings as dividends (EPS = DPS). The consultant believes that if the company moves to a capital structure financed with 20% debt and 80% equity (based on market values) that the cost of equity will increase to 11% and that the pre-tax cost of debt will be 10%. If the company makes this change, what would be the total market value (in millions) of the firm?
Explanation / Answer
Total Number of Shares at Present= Net Income / EPS
= 480,000,000 / 3.20 = 150,000,000
Present Market Value of the Firm = 150,000,000 x 32 = $4,800,000,000 or 4,800 millions
If 20% Debt is Used than New Capital Structure will be:
Debt = $960,000,000 Equity = $3,840,000,000
So, the Total Market Value of the Firm will Be $3,840,000,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.