Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A consultant has collected the following information regarding Young Publishing

ID: 2680080 • Letter: A

Question

A consultant has collected the following information regarding Young Publishing

Total assets $3,000 million
Tax rate 40%
Operating income (EBIT) $800 million
Debt ratio 0%
Interest expense $0 million
WACC 10%
Net income $480 million
M/B ratio 1.00 #215
Share price $32.00
EPS = DPS =$3.20

The company has no growth opportunities (g = 0), so the company pays out all of its earnings as dividends (EPS = DPS). The consultant believes that if the company moves to a capital structure financed with 20 percent debt and 80 percent equity (based on market values) that the cost of equity will increase to 11 percent and that the pre-tax cost of debt will be 10 percent. If the company makes this change, what would be the total market value of the firm? (The answers are in millions.)

Explanation / Answer

New WACC = 20%*10%*(1-40%) + 80%*11% =10.0% Value of the firm = EBIT*(1-t)/WACC = 800*(1-40%)/10% = $4,800 million

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote