Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A consultant has collected the following information regarding Young Publishing:

ID: 2723679 • Letter: A

Question

A consultant has collected the following information regarding Young Publishing:

Total assets          $3,000 million      Tax rate          40%

Operating income (EBIT) $800 million      Debt ratio           0%

Interest expense        $0 million      WACC              10%

Net income              $480 million      M/B ratio          1.0×

Share price             $32.00           EPS = DPS         $3.20

The company has no growth opportunities (g = 0), so the company pays out all of its earnings as dividends (EPS = DPS). The consultant believes that if the company moves to a capital structure financed with 20 percent debt and 80 percent equity (based on market values) that the cost of equity will increase to 11 percent and that the pre-tax cost of debt will be 10 percent. If the company makes this change, what would be the total market value of the firm? (The answers are in millions.)

Explanation / Answer

Value of debt = $3,000 million * 20% = $600 million

Interest cost = $600 million * 10% = $60 million

EBIT = $800 million

EBT = EBIT - Interest cost = $800 million - $60 million = $740 million

Tax rate = 40%

Net income = EBT * (1 - tax rate) = $740 million * (1 - 0.40) = $444 million

WACC = 11%

Value of equity = Net income/WACC = $444 million / 0.11 = $4,036.36 million

Market value of firm = Value of equity + value of debt = $4,036.36 million + $800 million = $4,836.36 million

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote