Modern Artifacts can produce keepsakes that will be sold for $70 each. Nondeprec
ID: 2636407 • Letter: M
Question
Modern Artifacts can produce keepsakes that will be sold for $70 each. Nondepreciation fixed costs are $1,600 per year and variable costs are $35 per unit.
If the project requires an initial investment of $6,000 and is expected to last for 5 years and the firm pays no taxes. The initial investment will be depreciated straight-line over 5 years to a final value of zero, and the discount rate is 14%. What are the accounting and NPV break-even levels of sales? (Do not round intermediate calculations. Round your answers to the nearest whole number.)
What will be the accounting and NPV break-even levels of sales, if the firm's tax rate is 40%? (Do not round intermediate calculations. Round your answers to the nearest whole number.)
Modern Artifacts can produce keepsakes that will be sold for $70 each. Nondepreciation fixed costs are $1,600 per year and variable costs are $35 per unit.
Explanation / Answer
a>Accounting Brek-even=Fixed Cost/(Sales-Variable Cost)=1600/(70-35)=45.71 or say 46
NPV=6000-1200/(1.14^1)-1200/(1.14^2)-1200/(1.14^3)-1200/(1.14^4)-1200/(1.14^5)=1880
NPV Break-even level of Sales=1880/(70-35)=53.71 or 54
b>Accounting Break-even Level==Fixed Cost/(Sales-Variable Cost)=1600/(70-35)=45.71 or say 46
NPV Break-even level of Sales=1880*(100/60)/(70-35)=89.52 or 90
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.